Home / Güncel / ABD’de iki doz aşı yapılmış kişiler maskesiz dolaşabilecek

ABD’de iki doz aşı yapılmış kişiler maskesiz dolaşabilecek

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), Kovid-19 aşılarının her iki dozunu da yaptıran ABD’liler için paylaştığı yeni rehberde, dışarıda egzersiz, yemek veya sosyalleşmek için maskesiz bir araya gelebileceklerini belirtti.

CDC’nin internet sayfasında, “Eğer tam olarak aşılanmışsanız, tamamen aşılanmış diğer kişilerle kapalı alanda maske takmadan veya 2 metrelik sosyal mesafeye dikkat etmeden toplanabilirsiniz. Çok kalabalık olmayan dış mekanlarda, maske takmadan sosyal aktivitelere katılabilirsiniz.” şeklinde açıklamalara yer verildi.

AŞILANMAMIŞ KİŞİLERLE DE MASKESİZ BİR ARADA BULUNABİLECEKLER

Aşılanmış bireylerin, henüz aşısını yaptırmamış olan başka bir ev halkıyla da kapalı veya dış mekanlarda maskesiz ve sosyal mesafeye dikkat etmeden bulunabileceği belirtilirken, bu tarz gruplarda Kovid-19’a yakalanma riskini yükseltecek bazı hastalıklara sahip kimsenin olmaması gerekliliği vurgulandı.

“MASKE TAKMAK HALA ÇOK ÖNEMLİ”

CDC bununla birlikte, maske takmanın hala daha güvenli olduğunun altını çizdiği açıklamada, “Maskesiz dışarı çıkmadan önce kendi kişisel durumunuzu, aileniz ve çevrenizdeki insanlar için riskleri göz önünde bulundurmanız önemlidir.” ifadesine yer verdi.

Öte yandan CDC, berber salonu, canlı performans etkinlikleri, geçit töreni, alışveriş merkezleri, ibadethaneler ve müzeler gibi mekanlarda tamamen aşılanmış olan kişilerin de maskeye devam etmesini tavsiye etti.

CDC martta, tamamen aşılanmış kişilerin iç mekanlarda maskesiz oturmaları ve sarılmalarında, bu ayın başlarında ise aşılarını tamamen yaptıranların ülke içinde toplu taşıma araçlarıyla maske takmak şartıyla seyahat etmelerinde sakınca olmadığını belirtmişti.

NÜFUSÜN YÜZDE 28’İ TAM AŞILANDI

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nden (CDC) alınan verilere göre, 138 milyondan fazla kişi ya da nüfusun yaklaşık yüzde 42’si ilk doz, nüfusun yüzde 28’ini oluşturan en az 93 milyon kişiye ikinci doz Kovid-19 aşısı yapıldı.

ABD’de salgında hayatını kaybedenlerin sayısı 571 bin 922’ye çıktı. Johns Hopkins Üniversitesi’nin Kovid-19 verilerine göre, virüs tespit edilenlerin sayısı 32 milyon 45 bin 168’e yükseldi.

İSRAİL DE MASKELERİ ÇIKARMIŞTI

Nüfusa göre dünyada en fazla koronavirüs aşısı yapılan ülkelerin başında gelen İsrail’de hayat normale dönmeye başladı. 16 yaş üstü kişilerin yüzde 81’inin aşılandığı ülkede, açık havada maske zorunluluğu kalkmıştı.

ABD'de iki doz aşı yapılmış kişiler maskesiz dolaşabilecek

Kaynak: Anadolu Ajansı

About admin

Check Also

Tam kapanma olacak mı? Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Deniz Odabaş'tan dikkat çeken yanıt

Tam kapanma olacak mı? Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Deniz Odabaş’tan dikkat çeken yanıt

Sağlık Bakanlığı Toplumda Salgın Yönetimi Bilim Kurulu üyesi, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim …