Home / Güncel / Gelince milyonlarcası geliyor! İstilacı çöl çekirgeleri Türkiye sınırına dayandı

Gelince milyonlarcası geliyor! İstilacı çöl çekirgeleri Türkiye sınırına dayandı

Dicle Üniversitesi Zooloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Satar, Suriye‘nin başkenti Şam’ı istila eden çöl çekirgelerinin güney rüzgarlarıyla Suudi Arabistan‘dan Irak‘a, Irak’tan da Suriye’ye geldiğini söyledi. Normalde çöl çekirgelerinin geçiş güzergahlarının farklı olduğunu ifade eden Satar, Suriye’de etkili bir mücadele yapılmadığı takdirde bu durumun Türkiye için de bir tehdit oluşturma olasılığının bulunduğunu ifade etti.

“HAVA OLAYLARININ DEĞİŞİMİYLE TAŞINMA OLASILIKLARI VAR”

Prof. Dr. Ali Satar, Suriye’deki çekirgelerin hava değişimiyle Türkiye’ye ulaşabileceğini ifade ederek, “Buraya gelmez diyoruz ama böyle hava olaylarının değişimiyle taşınma olasılığı var. Eğer orada mücadele yapılmazsa tabi ki alana yayılacaktır, yer bulacaktır. Oradan da sürülerin oluşması beklenir. Ülkemiz için şu an için çok büyük bir tehlike olduğunu düşünmüyorum ama bizim yerel türler var.” diyerek bölgedeki illerde şimdiden gözlemlere başlanması gerektiğini söyledi.

“TETİKTE OLMAMIZ GEREKİYOR”

Alanlarda artış varsa tabi ki biz önce biyolojik mücadeleyi öneriyoruz. Daha sonra ilaç mücadelesi olması lazım ama çöl çekirgelerinde böyle bir durum olmuyor. Bir anda milyonlarca, milyarlarca çekirge bir anda bir yerlere ulaşabiliyor. Şu an için böyle bir şey söz konusu değil. Küçük bir grup olduğu söyleniyor. Dolayısıyla bizim her zaman tetikte olmamız lazım. Türkiye’ye gelse bile çok küçük bir grup gelecektir. Çekirgeler rüzgarla kalkıyorlar. Güney rüzgarları burada çok etkili. Onlarla taşınıyorlar, rüzgarla hareket ediyorlar” diye konuştu.

SINIRA YAKIN İLLER TEHDİT ALTINDA

Çöl çekirgeleriyle Suudi Arabistan’da çok iyi mücadele edildiğini aktaran Prof. Dr. Satar, “Ama tabi uzak bölgelerde mücadele edilmediği için oradan Irak’a, Irak’tan da geç haber verildiği için Suriye’ye geçmiş. Orada da bir mücadele edilmezse, bu sene olmazsa bir sonraki seneye ya da farklı zamanlarda bize yakın gelme olasılığı da var. Normalde onların geçiş noktaları çok daha farklı. Suudi Arabistan, İran, oradan Pakistan, Hindistan ve Çin. Bu yüzden bizim çok dikkatli olmamız lazım. Sürekli kontrollerin yapılması lazım.” diyerek sınır bölgelerindeki iller için dikkatli olunması uyarısında bulundu.

“HERŞEYE SALDIRABİLİYORLAR”

Mardin’de de yakın zamanda bazı farklı çekirge türleri gördüklerini dile getiren Prof. Dr. Tatar “Çöl çekirgelerine benziyor ama normalde bunlar göçe girdikleri zaman renkleri değişiyor, saldırganlaşıyorlar. Bir araya geldiklerinde agresif bir yapıları oluşuyor. Her şeye saldırabiliyorlar. İnşallah bizim ülkemize gelmezler. Bunlar gerçekten çok tehlikeli. Tek de gelmiş olabilirler. Tarımla uğraşanların dikkatli olması lazım. Çok fazla hareketlilik gördükleri zaman bildirmeleri lazım.” dedi.

Gelince milyonlarcası geliyor! İstilacı çöl çekirgeleri Türkiye sınırına dayandıGelince milyonlarcası geliyor! İstilacı çöl çekirgeleri Türkiye sınırına dayandıGelince milyonlarcası geliyor! İstilacı çöl çekirgeleri Türkiye sınırına dayandıGelince milyonlarcası geliyor! İstilacı çöl çekirgeleri Türkiye sınırına dayandı

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

About admin

Check Also

Tam kapanma olacak mı? Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Deniz Odabaş'tan dikkat çeken yanıt

Tam kapanma olacak mı? Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Deniz Odabaş’tan dikkat çeken yanıt

Sağlık Bakanlığı Toplumda Salgın Yönetimi Bilim Kurulu üyesi, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim …