Home / Dünya / Son Dakika! NATO zirvesinde ABD’den dikkat çeken Türkiye çıkışı: Yakın ilişkileri korumak ABD ve NATO’nun çıkarına

Son Dakika! NATO zirvesinde ABD’den dikkat çeken Türkiye çıkışı: Yakın ilişkileri korumak ABD ve NATO’nun çıkarına

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı için bakan olarak ilk kez geldiği NATO karargahında Genel Sekreter Jens Stoltenberg ile basın açıklaması yaptı.

“GÖRÜŞ AYRILIĞI YAŞADIĞIMIZ SIR DEĞİL”

Açıklamalarında Türkiye ile yaşanan S-400 sorununa da değinen Blinken, “Türkiye ile S-400 konusunda görüş ayrılığı yaşadığımız sır değil” dedi.

“TÜRKİYE, DEĞER VERDİĞİMİZ BİR MÜTTEFİKİMİZ”

Türkiye’yi yakında tutmak istediklerini de vurgulayan Blinken, “Türkiye uzun bir geçmişimiz olan ve değer verdiğimiz bir müttefikimiz. Türkiye’nin NATO’ya olan bağlılığının sürmesi hepimizin çıkarına. ABD ve NATO, Türkiye’yi yakında tutmak istiyor” şeklinde konuştu.

NATO GENEL SEKRETERİ: ENDİŞELERİMİZ VAR

Öte yandan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “Türkiye’nin S-400 alması ve Doğu Akdeniz konusunda endişelerimiz var. Türkiye ile Yunanistan arasında çatışma riskini önleyecek mekanizma oluşturduk” ifadelerine yer verdi.

“DİNLEMEK VE İSTİŞARE ETMEK İÇİN GELDİM”

Uluslararası güçlerin Afganistan’dan çekilmesiyle ilgili bir soruyu yanıtlayan Blinken, bu konudaki değerlendirmelerinin devam ettiğini belirterek, “Belki daha da önemlisi ben buraya dinlemek ve istişare etmek için geldim çünkü müttefiklerin yaptığı şey budur.” ifadesini kullandı.

“MÜTTEFİKLERİNİN NE DÜŞÜNDÜĞÜNÜ BİLEREK YAPACAK”

Blinken, ABD askerlerinin Afganistan’dan çekilmesi konusunda şunları söyledi: “Afganistan’a birlikte gittik, birlikte intibak ettik ve doğru zaman geldiğinde birlikte ayrılacağız. Burada ortak bir kelime var, o da birliktelik. Başkan Biden, çekilmenin son gün olan 1 Mayıs’a yetişmesinin zor olabileceğini söylemişti. Ancak ABD ne yaparsa yapsın müttefiklerinin ne düşündüğünü bilerek yapacak.”

Son Dakika! NATO zirvesinde ABD'den dikkat çeken Türkiye çıkışı: Yakın ilişkileri korumak ABD ve NATO'nun çıkarına

About admin

Check Also

İngiltere'de hamile kadını kafasına yastık kılıfı geçirerek darp etti

İngiltere’de hamile kadını kafasına yastık kılıfı geçirerek darp etti

İngiltere’de bir kişi, kafasına yastık kılıfı geçirdiği hamile kadını feci şekilde darp etti. Saldırı anı …