Home / Güncel / Tam kapanmanın esnafa maliyeti 25 milyar TL’yi bulacak

Tam kapanmanın esnafa maliyeti 25 milyar TL’yi bulacak

İstanbul Tüccarlar Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İlker Önel, yapılandırmayla ilgili sicil affının gelmesi, kira stopajının birkaç ay sıfırlanması, SGK priminin yıl sonuna kadar ötelenmesi, KGF indirim desteğinin sürmesi ve özellikle yeni bir KGF destekli kredi paketinin acilen sunulması gibi kapanmanın yaratacağı dezavantajları ortadan kaldıracak önerilere vurgu yaparak, “Önümüzü görmekte zorlanıyoruz ama mücadelemize de devam ediyoruz. Bu kapanmalarla ilgili bizim beklentimiz somut önerilerin gelmesi yönünde” dedi.

17 günlük tam kapanmanın esnafı olumsuz etkileyeceğini belirten Önel, “Tam kapanmanın esnafa maliyeti 20-25 milyar TL’yi bulacak” şeklinde konuştu.

“İYİ BİR TABLO GÖRECEĞİMİZİ UMUT EDİYORUM”

İhracat performansıyla yılın ilk çeyreğindeki %17’lik artışın nasıl sürdürülebileceği ve küresel anlamdaki çözümleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Önel, “Tabii burada özellikle aşılamanın hız kazanması çok önemli bir etken. Avrupa’nın ihracat ana pazarlarına baktığımız zaman özellikle İngiltere ve Almanya’nın bu sorunu biraz daha atlatmış olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla bunlar bizim için pozitif gelişme ama diğer taraftan da bizim de aşılanma hızımızı biraz daha arttırmamız lazım. Çünkü pandemi kaynaklı kısıtlamalar üretime, imalat ve ihracat rakamlarına maalesef ki olumsuz yansıyacaktır. Fakat tüm koşullar sağlanır ve vaka sayısı artış hızında bir yavaşlama söz konusu olursa daha iyi bir tablo göreceğimizi umut ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“İÇ TALEP VE SATIN ALMA GÜCÜNDE HAREKETLENME BEKLİYORUM”

Açıklamalarında iç talepte yılın ikinci yarısından sonra toparlanma yaşanacağı ile ilgili öngörülerine de yer veren Önel; “Enflasyon oranlarında bir düzeltme söz konusu olursa, kısa çalışma ödeneğinin bitmesine bağlı olarak piyasalar biraz daha açılırsa, ücretsiz izinlerden çalışanlarımız geri dönerse iç talepte ve satın alma gücünde bir hareketlenme bekliyorum.” dedi.

Tam kapanmanın esnafa maliyeti 25 milyar TL'yi bulacak

About admin

Check Also

Tam kapanma olacak mı? Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Deniz Odabaş'tan dikkat çeken yanıt

Tam kapanma olacak mı? Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Deniz Odabaş’tan dikkat çeken yanıt

Sağlık Bakanlığı Toplumda Salgın Yönetimi Bilim Kurulu üyesi, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim …