Home / Güncel / Yürüyüş sırasında fark etti, hemen müzeye haber verdi! Milyonlarca yıl öncesine ait balık dişleri göreni şaşırtıyor

Yürüyüş sırasında fark etti, hemen müzeye haber verdi! Milyonlarca yıl öncesine ait balık dişleri göreni şaşırtıyor

Kayaçlara meraklı bir vatandaşın doğa yürüyüşü esnasında fark ettiği fosil balık dişleri, Adıyaman Müze Müdürlüğü’ne bildirildi. Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan, fosillerin görüldüğü bölgede incelemede bulundu. İlk etapta Eosen ve Üstkretasa dönemine ait olduğu tahmin edildi.

66-72 MİLYON YIL ÖNCESİNE AİT OLDUĞU BELİRLENDİ

Adıyaman Müze Müdürlüğü tarafından 10’a yakın balık dişi incelenmek üzere İstanbul Üniversitesi Jeoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Ercan Özcan’a gönderildi. Laboratuvarlarda yapılan analiz sonrasında dişlerin Maastrihtiyen dönemine yani 66-72 milyon yıl öncesine ait olduğu belirlendi. Kaya parçalarında ayrıca orbıtoıdes, omphalocyclus ve loftusıa fosillerinin olduğu tespit edildi.

En az 66 milyon yıllık! Adıyaman'da balık dişleri bulundu

DAHA ÖNCE DE MİLYONLARCA DENİZ CANLISI FOSİLİ BULUNMUŞTU

Tarihi yapılarının yanında son günlerde fosiller ile de adından söz ettiren Adıyaman’da, daha önce Tut ilçesi Hacı Muhammet Dağı’nda geçtiğimiz yıl yaklaşık 5 hektarlık alanda milyonlarca deniz canlısı fosili ortaya çıkmıştı.

“PARLAK VE YASSI ŞEKİLDELER”

Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan, “Adıyaman il sınırları Karadağ mevkiinde yapmış olduğumuz araştırmalarda nimulites ve balık dişlerine ait fosiller görüldü. Bu fosillerde, Adıyaman’da ki diğer fosillerden farklı olarak balık dişlerini görmekteyiz. Bu balık dişleri sanki ilk günkü gibi karşımıza çıkıyor. Parlak ve yassı bir şekildedir” ifadelerini kullandı.

En az 66 milyon yıllık! Adıyaman'da balık dişleri bulundu

“FOSİLLER, ADIYAMAN’IN TARİHİ OLARAK ÇOK ESKİYE DAYANDIĞINI GÖSTERİYOR”

Doğa yürüyüşü sırasında balık dişlerini fark eden Mehmet Turan isimli vatandaş ise, “Kayaların arasında balık dişlerinin fosil şeklinde ortaya çıkması Adıyaman’ın tarihi olarak ne kadar çok eskiye dayandığını gösteriyor. Bu balık dişleri bizi çok heyecanlandırdı ve ilgimizi çekti” diye konuştu.

Yürüyüş sırasında fark etti, hemen müzeye haber verdi! Milyonlarca yıl öncesine ait balık dişleri göreni şaşırtıyor

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / AHMET ARSLANTAŞ

About admin

Check Also

Tam kapanma olacak mı? Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Deniz Odabaş'tan dikkat çeken yanıt

Tam kapanma olacak mı? Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Deniz Odabaş’tan dikkat çeken yanıt

Sağlık Bakanlığı Toplumda Salgın Yönetimi Bilim Kurulu üyesi, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim …